TERAPEUTICKÝ BUBEN

Proč je bubnování důležité

Bubnování je nejstarší způsob neverbální komunikace. Hra na bubny zvyšuje koncentraci, snižuje napětí, harmonizuje mozkové hemisféry a napomáhá tak k větší produktivitě i výkonům při mentálních činnostech. Skupinové bubnování je jedna ze základních forem rozvoje týmové spolupráce. Rytmus skupinového bubnování kolektiv sjednocuje a uvolňuje v něm tvořivého ducha.

Carton Cajon je pevný, lehký, skladný a prakticky nerozbitný. Využijete jej při práci s dětmi i dospělými, při individuální i skupinové terapii. Díky unikátní skládací konstrukci nezabere mnoho místa, pro představu do osobního vozu kombi naložíte až 70 kachonů.

Prožitková a akcelerovaná hudební, pohybová a výtvarná výchova

V hudební výchově se Carton Cajon uplatňuje jako cvičný kachon k nácviku základní rytmiky a doprovodu zpěvu. Rytmizování lze využít při výuce cizích jazyků, protože se tím zvyšuje funkce paměti a soustředění. Skvěle se kachon osvědčuje v Orffově společnosti, kde propojují elementární hudbu s tancem a řečí/zpěvem.

Další dimenzí hudebního nástroje Carton Cajon je jeho výtvarná stránka – zvolíte-li kachon v přírodní nebo bílé barvě můžete přímo na něj malovat a tvořit. Uplatňuje se tedy i při výchově prostřednictvím výtvarných prvků, v artefiletii – prožitkové výtvarné výchově.

 

Muzikoterapie, arteterapie a artefiletika

V muzikoterapii dospělých se Carton Cajon využívá pro nastolení základního rytmu, který klienty propojuje se sebou samými, obrací je dovnitř sama sebe. Společné bubnování pak vytváří pocit sounáležitosti a navazuje komunikaci. Carton Cajon unese 150 kg, a tím, že se na něm sedí, vnímá jej klient více jako součást sebe, což ještě více umocňuje terapeutický prožitek.

Vzhled a potisk se dají vhodně zvolit, aby ještě umocnily terapeutické využití. Kachon v základní variantě bez potisku lze využít  pro vlastní tvorbu v rámci arteterapie.