PEDAGOGIKA A TERAPIE

TERAPEUTICKÝ BUBEN

Proč je bubnování důležité

Bubnování je nejstarší způsob neverbální komunikace. Hra na bubny zvyšuje koncentraci, snižuje napětí, harmonizuje mozkové hemisféry a napomáhá tak k větší produktivitě i výkonům při mentálních činnostech. Skupinové bubnování je jedna ze základních forem rozvoje týmové spolupráce. Rytmus skupinového bubnování kolektiv sjednocuje a uvolňuje v něm tvořivého ducha.

Carton Cajon je pevný, lehký, skladný a prakticky nerozbitný. Využijete jej při práci s dětmi i dospělými, při individuální i skupinové terapii. Díky unikátní skládací konstrukci nezabere mnoho místa, pro představu do osobního vozu kombi naložíte až 70 kachonů.

Prožitková a akcelerovaná hudební, pohybová a výtvarná výchova

V hudební výchově se Carton Cajon uplatňuje jako cvičný kachon k nácviku základní rytmiky a doprovodu zpěvu. Rytmizování lze využít při výuce cizích jazyků, protože se tím zvyšuje funkce paměti a soustředění. Skvěle se kachon osvědčuje v Orffově společnosti, kde propojují elementární hudbu s tancem a řečí/zpěvem.

Další dimenzí hudebního nástroje Carton Cajon je jeho výtvarná stránka – zvolíte-li kachon v přírodní nebo bílé barvě můžete přímo na něj malovat a tvořit. Uplatňuje se tedy i při výchově prostřednictvím výtvarných prvků, v artefiletii – prožitkové výtvarné výchově.

 

Muzikoterapie, arteterapie a artefiletika

V muzikoterapii dospělých se Carton Cajon využívá pro nastolení základního rytmu, který klienty propojuje se sebou samými, obrací je dovnitř sama sebe. Společné bubnování pak vytváří pocit sounáležitosti a navazuje komunikaci. Carton Cajon unese 150 kg, a tím, že se na něm sedí, vnímá jej klient více jako součást sebe, což ještě více umocňuje terapeutický prožitek.

Vzhled a potisk se dají vhodně zvolit, aby ještě umocnily terapeutické využití. Kachon v základní variantě bez potisku lze využít  pro vlastní tvorbu v rámci arteterapie.

 

 


 

ŠKOLNÍ CAJONY

Carton Cajon není jen obyčejný buben

Je to učební pomůcka, kterou děti milují a učitelé ji chválí pro široké možnosti využití. Jeho využití je především na poli humanitních předmětů od hudební výchovy přes výuku jazyků až po výtvarnou výchovu, kde si jej děti pomalují vlastními motivy.
 Je rekvizita pro divadlo

Kromě výuky najde cajon uplatnění v družině, kroužcích, nebo jako součást programu školních slavností.

 

 

Je lehký, pevný a bezpečný

Děti mohou tak dát volný průchod svým emocím. Může se do něj bouchat, mlátit, kopat, házet s ním a dětem ani cajonu se nic nestane. Tyto vlastnosti ocení především terapeuté i speciální pedagogové, neboť skrze bubnování mohou s dětmi snadněji komunikovat.

Hra na cajon dělá děti šťastnější! 
Posaďte se, budeme si hrát :)