O CAJONU / O NÁS

O CAJONU

Ideální cvičný kachon

Přestože je Carton Cajon vyrobený z kartonu, jedná se o plnohodnotný hudební nástroj. Jeho povrch je oproti dřevěným kachonům pružnější, prsty se od něj lehce odráží a ze hry nebolí ruce. Hraní je tím pohodlnější, což si oblíbí zejména začínající hráči. Kachon často uslyšíte v kubánské a peruánské hudbě, ale jeho využití se meze nekladou. Klidně si na něj zabubnujte Ach synku, synku.

Carton-Cajon-profi-player

I ostřílený bubeník využije Carton Cajon na domácí cvičení nebo jamování s přáteli. Nižší basovou intenzitu ocení především sousedi těch z vás, kteří na kachon cvičíte doma.

Celkově vzato je Carton Cajon cenově dostupná alternativa k dřevěnému kachonu, ideální cvičný nástroj pro všechny.

 

Jak Carton Cajon hraje

Na Carton Cajon můžete zahrát tři druhy tónů. Údery na horní část kachonu hrajete vysoké slacky a střední toniky, údery do střední části kachonu zahrajete hluboké basy.

Strunění
V horní části ozvučené strany je zevnitř kachonu umístěno strunění, které při úderu vydává příjemně chrastivý zvuk, podobný virblu. Strunění je uchyceno napevno jen na jedné straně, druhá strana je volná. Intenzita chrastění se tak dá individuálně upravit.

Carton-Cajon-snare

Klidnější bas je výhoda
Každého bubeníka zajímá, jaké má buben basy. Samozřejmě, že papír nemůže basovat jako dřevo, ale budete příjemně překvapeni, jak dobře Carton Cajon hraje. Výhody se projeví například při unplugged doprovodu, kdy ostatní nástroje nepřehlušíte. Přizvučený přes mikrofon, dává Carton Cajon basy silné a plné.

I gumička hraje
Specialitou Carton Cajonu je zvuk, který na dřevěném kachonu nezahrajete. Součástí každého Carton Cajonu je totiž odolná gumička ze speciální pryže. Lze ji navléknout na přední horní díl cajonu a při hře využít na pronikavé práskavé „slash” zvuky. Tím oživíte melodickou linku hry.

 

Vydrží hodně

Díky unikátní patentované konstrukci je skládání Carton Cajonu jednoduché a zabere přibližně 20 vteřin. Lze jej opakovaně skládat a rozkládat, a to více jak 500x. Náš kachon unese váhu 150kg bubeníka.

Materiál
Jak už název Carton Cajon napovídá, tyto kachony jsou vyráběny z kartonu. Jedná se o speciální na zakázku vyráběný silový karton, k jehož výrobě se používá papír hutněný vysokým obsahem dřevitých vláken. Sandvichová konstrukce kartonu se skládá ze třech rovných a dvou rovnoměrně zvlněných vrstev. Kombinací prvotřídního papíru a sandvichové konstrukce získává karton vynikající pevnost i pružnost, a je tak vhodný k výrobě Carton Cajonu.

Carton-Cajon-divadlo

Konstrukce
Hrany Carton Cajonu jsou oblé, takže vás nikde netlačí, ani neřežou do stehen. Pevnost víka a dna kachonu zaručuje zdvojení materiálu: dvě vrstvy kartonu jsou pevně slepeny k sobě, což zvyšuje odolnost nejnamáhanější části konstrukce. Vložka, která se vsune dovnitř, ještě podpoří nosnost kachonu. Díky skládací konstrukci si Carton Cajon můžete vzít kamkoliv sebou a to se počítá!

Balení
Součástí každého balení Carton Cajonu je praktický kufřík s uchem pro pohodlné nošení. Případně je možné si ke kufříku připnout popruh a nosit jej přes rameno.

Carton-Cajon-kufrik2

 Technologie tisku

Designy na Carton Cajon tiskneme fotorealistickou digitální technologií, jejíž barvy jsou odolné vůči UV záření a vodě. Speciální papír pro digitální tisk a matná laminovací fólie pak tvoří šestou a sedmou vrstvu sandvichové konstrukce a ještě více ji zpevňují. Laminace zároveň chrání Carton Cajon proti oděru, vlhku a zlepšuje pružnost ohýbaných hran.

Design

Digitální tisk umožňuje produkci Carton Cajonů v malonákladových designových sériích, což otevírá cestu k zakázkové výrobě Carton Cajonu s vlastním designem podle potřeb zákazníků.

V současné chvíli nabízíme asi padesát motivů. Vybrat si můžete z kategorií jako jsou designové cajony, dětské motivy a dětské velikosti, motivy přírody a podobně.

 

O NÁS

Jmenuji se Jan Lála a možná to mne předurčuje jít  cestou spojenou s hudbou. Nejsem ani muzikant, ani tanečník a nemám ani hudební vlohy. Když jsem se poprvé posadil na cajon, vypadalo to, že hrát zvládnu i já. To nevadí, že jsem se mýlil :) 
Moje schopnost vidět možnosti tam, kde zdánlivě nejsou, použila cajon jako inspiraci pro další rozvoj firmy. 

Carton-Cajon-Jan-Lala-2

 

Vzniká Carton Cajon

Kachon (ze španělského cajón) znamená „bedýnka”. Jedná se latinskoamerický buben, na kterém se při hře přímo sedí. Běžně bývá vyrobený ze dřeva. Co takhle levný, lehký, skládací buben z kartonu?! Představa „vyrábět hudební nástroje z kartonu” byla výzva dostatečně šílená na to, abych se jí začal vážně zabývat. Tím začalo období, kdy jsem vývoji konstrukce papírového cajonu věnoval většinu svého volného času. Snad i díky mým dvacetiletým zkušenostem z polygrafie probíhalo testování materiálů, výrobních technologií a hledání vhodných dodavatelů poměrně hladce. Rok poté bylo po technické stránce vše hotovo a sériová výroba mohla dostat zelenou. Cajonu však ještě něco chybělo. Něco, co by papírovou krabici proměnilo na Carton Cajon. Designově jej oblékli má žena Veronika a Alexandr Hudeček.  

 

První ohlasy

Originální, designový, víceúčelový hudební nástroj Carton Cajon byl na světě. Otázkou zůstávalo, jestli zákazníci tuto novinku přijmou. Z prvních nadšených reakcí muzikantů, dětí a učitelů, kteří kachony Carton Cajon vyzkoušeli, jsem měl velkou radost. Líbil se jim nápad, kvalita zvuku, konstrukce i designy. Velké díky všem, kteří se na projektu podíleli. Odvedli jsme dobrou práci.

Carton-Cajon-Jan-Lala3

K širšímu publiku se cajony dostali přes crowdfundingový server HitHit.cz, kde jsme po šesti týdnech úspěšně vybrali cílovou částku. Což nám pomohlo zčásti pokrýt vývoj a moci pokračovat v rozvoji projektu.  

 

Jak dál aneb co chci, aby vám Carton Cajon dal?

Projekt pokračuje a postupně objevujeme, co všechno v sobě Carton Cajon skrývá. Z původně hudebního nástroje jste si udělali designový doplněk do bytu, pohodlné sedátko, noční stolek, cvičební pomůcku, originální dárek, reklamní předmět a mnohé jiné.

Pro mne je Carton Cajon ale také parťák, do kterého se vejdou jak radosti, tak starosti. Můžu se na něj posadit, opřít se o něj, zastavit se a odpočinout si. Dává mi radost z komunikace, nalezením cesty k sobě nalézám cestu k ostatním. 

Přeji vám, aby vás ten váš Carton Cajon naplňoval radostí!

Carton-Cajon-Jan-Lala